Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel.  87 428 32 41 kom. 602 792 119

Dokumenty do pracy 

 

Piszesz CV i list motywacyjny - znaj podstawy

10 podstawowych zaleceń dotyczących listu motywacyjnego a także CV


1. PISMO
List powinien być czytelny napisany na maszynie lub komputerze, może być rękopisem, pod warunkiem jednak, iż masz ładne pismo, nie przesadź z czcionkami i esami-floresami. Uwzględnij akapity i odpowiednie rozmieszczenie nagłówka, treści i zakończenia. CV od biedy może być odręczne, ale lepiej wydrukuj je.

2. FORMA
Papier biały, (najlepiej zwykły offset 80g/m2 lub papier twardszy i superbiały 90g/m2). Dziwaczne listy motywacyjne i bajeranckie CV w formie dzieł sztuki nie są dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli starasz się o posadę kustosza muzeum sztuki współczesnej. Od tego jest portfolio. Jeśli przyszły pracodawca chce CV i list w formie elektronicznej - dostarcz mu w żądanej postaci. Może to być mail z tekstem i zdjęciem, nagrana płyta CD, internetowa strona www lub nagranie audio bądź video (na wyraźne życzenie firmy).

3. DANE PERSONALNE
Powinien zawierać Twoje dokładne dane, dane firmy i godność osoby, do której bezpośrednio jest kierowany.

4. ŻRÓDŁO

Czyli skąd się dowiedziałeś o posadzie.

5. POSADA
Wyjaśnij o jakie stanowisko się ubiegasz i dlaczego.

6. FIRMA
Dlaczego akurat w tej, a nie innej instytucji.

7. DOTYCHCZASOWE DOKONANIA
Podkreśl je, nie powtarzając informacji z curriculum vitae, zwracając uwagę zwłaszcza na te, które mogą być mile widziane u przyszłego pracodawcy. wyjaśnij na jakich stanowiskach pracowałeś i jakich doświadczeń nabyłeś.

8. O SOBIE

Zdobądź się na szczerość, i nie popadaj w samozachwyt. Pisz rzeczowo. Pomyśl jakie cechy Twej osobowości przydadzą się w firmie.

9. ROZMOWA
Powinien przedstawiać Twą gotowść stawienia się na rozmowę kwalifikacyjną.

10. PODPIS
Własnoręczny. Jeśli masz podpis nieczytelny, nad nim wydrukuj swe imię i nazwisko.

przykład listu motywacyjnego

Robert Chlebek
ul. Radosnych piekarzy 8
77-890 Poznań
telefon kom. 334 553 443

Szanowny Pan
Mirosław Mączka
Piekarnia "POD WAŁKIEM"

Poszukuję pracy w charakterze piekarza w niepełnym wymiarze godzin (3/4 etatu).

We wczorajszym biuletynie piekarniczym zobaczyłem ogłoszenie, które mówi, że poszukuje Pan osoby na stanowisko pomocnika mistrza piekarniczego w sklepie na ul. Gorących bułeczek z makiem 4.

Jestem piekarzem z dyplomem czeladnika, moją specjalnością są ciasta drożdżowe, a w szczególności z strucle makiem. Lubię swój zawód, w którym pracuję od trzech lat zaraz po ukończeniu nauki. Uczyłem się w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2 im. Anielki w Koninie, kierunek piekarz-ciastkarz. Egzamin końcowy zdałem z wyróżnieniem.

Jestem pracowity i sumienny. Ze względu na sytuację rodzinną szukam pracy w niepełnym wymiarze godzin - dowolna pora dnia i nocy, praca na zmiany. W razie konieczności,  w okresie wzmożonego ruchu (święta, długie weekendy itp.) mogę pracować znacznie dłużej.

Jeśli jest Pan zainteresowany moją kandydaturą chętnie przyjdę na rozmowę.

                                                                               Z poważaniem

                                                                              Robert Chlebek

przykład listu motywacyjnego cukiernika


Eugeniusz Zucher
Plac Karmelków 77
19-002 Legnica
telefon: 00 00 22 22 33
skype: 77886622/22
własna strona internetowa: www.cukiiiernik.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dział Rekrutacji Wedell S.A.
ul. Smażenia pączków 800
77-001 Legnica      Odpowiadam na ogłoszenie nr 4/8/7/2016 z dnia 22.09.2016 roku zamieszczone w Przeglądzie Piekarniczym (Dodatek Cukierniczy). Wnikliwie zapoznałem się z Państwa propozycją dotyczącą pracy dla cukiernika. Jestem dobrym fachowcem z niemałym doświadczeniem. Jestem Mistrzem Cukierniczym od ponad 10 lat, zdobywałem wiele cennych nagród i prestiżowych wyróżnień na konkursach cukierniczych w Polsce i w Europie. Moje bogate portfolio zamieszczone jest na stronie www.cukiiiernik.pl, znajduje się tam również moje aktualne curriculum vitae.

      Jestem solidny, gospodarny i zaradny. Lubię pracować w zespole. Cukiernictwo zawsze było moim marzeniem, jest moim hobby i z nim chciałbym dalej wiązać moją przyszłość zawodową. Niestety ze względu na zamknięcie Państwowego Zakładu Cukierniczego nr 3 w Legnicy, w którym pracowałem szukam nowego miejsca zatrudnienia. Jestem pewien, że moja oferta spotka się z Państwa uznaniem, a ja sam i moja praca staniemy się cennym wkładem w rozwój Państwa firmy.

      Dziękuję za przeczytanie tego listu motywacyjnego, zapraszam do zapoznania się z moją witryną internetową i oczekuję rozmowy kwalifikacyjnej.

Z poważaniem

Eugeniusz Zucher
podpis nieczytelnyWyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym liście motywacyjnym do zadań związanych z rekrutacją zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych
(Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 101, pozycja 926 z późniejszymi zmianami).

 

LIST MOTYWACYJNY

 

DATA I MIEJSCE NAPISANIA

DANE OSOBOWE
ORAZ DANE
KONTAKTOWE
OSOBY APLIKUJĄCEJ

DANE
ADRESATA
PISMA


ZWROT GRZECZNOŚCIOWYTREŚC WŁAŚCIWA

Zdanie 1: napisz skąd się dowiedziałeś o tej posadzie.
Zdanie 2: wyjaśnij dlaczego szukasz akurat tej posady.
Zdanie 3: wykaż na swoje mocne strony.
Zdanie 4: wskaż dlaczego firma odniesie korzyści zatrudniając właśnie Ciebie.
Zdanie 5: opisz krótko swoje największe dokonania.
Zdanie 6: kończące, mające zachęcić do zatrudnienia Twojej osoby.
Zdanie 7: wyraź gotowość przybycia na spotkanie.

Pamiętaj o akapitach!Zwrot grzecznościowy

Wydrukuj swoje imię i nazwisko

Podpisz się
Ta sentencja musi być: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

 

 

bogatszy szablon listu motywacyjnego

Dokument może być wydrukowany na papierze firmowym, możemy także uwzględnić naszą podobiznę w formie zdjęcia. Z tym, że jeśli przedkładamy i list motywacyjny i curriculum vitae zostawmy te bajery dla CV, a list wykonajmy standardowo na białej, maszynowej karcie fomatru A4.

Żródłem, z którego się dowiedziałeś o wakacie niekoniecznie musi być ogłoszenie w prasie, radiu, telewizji, czu Internecie. Źródłem może być osoba i jej wypowiedź (zawsze warto zaznaczyć kto to był), a także spostrzegawcze oko - mogłeś przechodzić koło nowo otwartego sklepu lub zauważyć kadrę rekrutującą na korytarzu biurowca. Napisz to.

Wykaż pobudki z jakich się ubiegasz o nową pracę. Oczywiście może to być przeprowadzka w inne miejsce lub po prostu zwolnienie (jeśli z Twojej winy to uważaj!), albo likwidacja zakładu. Dobrą pobuką może być chęć pogłębienia znajomości branży, nabycie doświadczenia, czy specyficznych umiejętności, a następnie - co jasne jak słońce - ich wykorzystanie w nowym miejscu pracy. Ważne, abyś zaznaczył nie tyle co dla Ciebie jest ważne, ale co może zyskać..., wróć, co zyska firma po Twoim zatrudnieniu.

Nie ma sensu powtarzanie też treści z CV - jeśli też je składasz w kadrach, ale jeżeli masz jakiś wyjątkowy smaczek warto go uwypuklić.

Główny temat listu motywacyjnego to tak naprawdę nie starania o posadę ale sprzedaż samego siebie, jako wartości niezbędnej przedsiębiorstwu. Tylko proszę, nie przesadź.

Napisz taże jakie są Twoje relacje ze współpracownikami, przełożonymi i personelem niższym rangą. Za co cenią Cię przyjaciele i rodzina. Wykaż jakie są Twoje największe atuty, talenty, zdolności. Zachowaj przy tym skromność i dystans do samego siebie.

 Zobaczmy wobec tego szablon w działaniu.

                                                         Warszawa, 31.05.2016 r.


Mirosława Rychlińska-Żaba
ul. Dokumentacji biurowej 22/221
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 987 31311
                  data ur. 11.11.1996 r.

Dział Rekrutacji
MEGA INVESTRUM TITANUM S.A.
Skwer Olbrzymich Interesów 5
45-652 Kraków


Szanowni Państwo!

Odpowiadam na ogłoszenie zamieszczone w programie "Dookoła Pracy"       w Warszawskiej Telewizji Regionalnej w dniu 5 sierpnia bieżącego roku. Akurat jestem w trakcie poszukiwań pracy w branży farmaceutycznej. Właśnie ukończyłam ostatni rok studiów i bronię pracy magisterskiej na kierunku farmacja i medycyna pracy. Chętnie związałabym swoją przyszłość zawodową z firmą o dużej renomie z perspektywami rozwoju, której dobre imię rozsławię.

    Jestem osobą zdyscyplinowaną, chętnie się uczę i jestem na bieżąco z nowościami i trendami w branży. Od dwóch lat uczestniczę w programie Europejskiego Centrum Badawczego "FARMACJA XXI WIEK", gdzie nabywam praktycznego doświadczenia. Zostałam wyróżniona nagrodą im. Henry'ego Browna dla młodych farmaceutów przyznawaną na corocznym zlocie Teamu Pharazon w Nowym Yorku. Swoją pracowitością i energią z pewnością wniosłabym spory wkład w rozwój Mega Investrum Titanum S.A.

    Na co dzień jestem osobą pogodną o pozytywnym nastawieniu do ludzi i otaczającej mnie rzeczywistości. U ludzi cenię sobie szczerość i dobre rady. Sama także chętnie na miarę swojej wiedzy i umiejętności służę pomocą innym, nie tylko na polu zawodowym.

    Z przyjemnością opowiem Państwu więcej na rozmowie rekrutacyjnej           i przedstawię moje portfolio.

Z poważaniem

Mirosława Rychlińska-Żaba

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w tym CV w celach rekrutacyjnych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

 


Jako dane kontaktowe podajemy oczywiście adres i telefon, możemy e-mail, ewentualnie adres własnej strony www, ewentualnie Skype. Wykluczone podawanie numeru gadu-gadu, kontaktu na Naszej klasie, czy Twitterze, no chyba, że zamierzamy podjąć pracę w przedszkolu (jako wychowanek) lub na portalu społecznościowym. Podanie kontaktu na tego typu portalach nie świadczyło by o naszej powadze, a pracodawca mógłby się zastanawiać czy czasami nie będziemy siedzieć na Facebooku, a nie należycie spełniać swe pracownicze obowiązki. Podanie daty urodzenia nie jest niezbędne, a czasami nawet firmy przeprowadzające nabór zabraniają jej umieszczać na liście motywacyjnym i curriculum vitae.