Wartość projektu: 62 286.00 EURO – w całości dofinansowany ze środków unijnych
Partner: Firma ESMOVIA
Termin realizacji dla pierwszej grupy: 10.10.2016 - 21.10.2016
Zarządzanie projektem: dyr. Halina Rommel
Opiekun i koordynatorzy projektu: Marta Tyszko, Natalia Rommel i Marzena Dyndul
Miejsce realizacji: Walencja
Ilość uczestników: 16 – II grupa
W ramach realizacji projektu: „Europejskie praktyki szansą na lepszą przyszłość”, nr projektu: 2015-1-PL01-KA102-015449, realizowanym w Zespole Szkół Zawodowych w Giżycku w ramach programu: ERASMUS + szesnastu uczniów z klas: IIT, IIIaT, IV bT i IVaT kształcących się w zawodach technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych w okresie od 10.10.2016 – do 21.10.2016 odbyła dwutygodniowy staż w renomowanych hiszpańskich hotelach i lokalach gastronomicznych. Najważniejszymi celami praktyk zawodowych były: podniesienie umiejętności zawodowych uczestników/ek, poszerzenie ich kompetencji i wiedzy w oparciu o europejskie standardy branży hotelarsko-gastronomicznej, podniesienie kompetencji językowych, kształtowanie kreatywności, otwartości oraz mobilnych postaw, poznanie odmiennej historii, kultury i tradycji. Projekt jest realizowany zgodnie z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, który ma służyć zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji).
Nasi uczniowie odbywali swoje praktyki zawodowe w następujących miejscach:
1. Supergourmet - Spanish Bar: Michał Ankiewicz i Paulina Kajpust
2. Hotel Neptuno: Piotr Bernaciak i Natalia Komosa
3. NH Valencia Center: Dominika Dębska i Piotr Orzechowski
4. Ding Dong Hotel: Diana Dunowska i Ewa Mazur
5. Restauracja La Vita e Bella: Mateusz Golubek
6. Restauracja Risotto: Martyna Jastrzębska
7. Sweet Hotel Renasa: Klaudia Kosecka i Marika Surowik
8. Restauracja Carpe Diem: Agnieszka Markiewicz i Angela Piskorz
9. Hotel Alameda Plaza: Klaudia Hasiec i Ewa Sobczak
Praktykanci mieli możliwość zapoznać się z zasadami funkcjonowania hiszpańskich restauracji, hoteli i lokali gastronomicznych. Zdobyli praktyczne doświadczenie w obsłudze gościa hotelowego na różnych stanowiskach, pracy w kuchni hotelowej, sali konsumenckiej jak i dziale housekeepingu.
Najlepiej jak sami opowiedzą nam o swoich praktykach:
„Podczas pobytu w Hiszpanii najbardziej spodobało mi się podejście mieszkańców do życia. Hiszpanie żyją w specyficznym klimacie, dlatego też w październiku ubierają się cieplej niż my. Ludzie w tym kraju są bardzo radośni i pozytywnie nastawieni do innych. W pracy razem z kolegą zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło. Nie odczułam negatywnego nastawienia do mnie jako cudzoziemca.
W pracy nauczyłam się przede wszystkim funkcjonowania takiego zakładu gastronomicznego w Hiszpanii, bo różni się on od naszych – polskich. Ludzie jedzą w większości na zewnątrz. Kelnerzy chodząc po chodniku zapraszają i zachęcają do skorzystania z usług danego miejsca. Podczas praktyk w tym zakładzie zobaczyłam jakie potrawy są typowe dla tego kraju. Nauczyłam się jak podawać potrawy hiszpańskie i jak serwować alkohole i napoje typowe dla Hiszpanii.
Bardzo podobała mi się zmiana miejsca praktyk w swoim zawodzie. Poznałam wielu miłych ludzi. Zobaczyłam jak starają się, aby mój pobyt w takim miejscu był jak najlepszy.”
(Paulina Kajpust, IIIaT)
„Pobyt w Walencji uważam za udany. Dobrze zaaklimatyzowałem się podczas wyjazdu a w pracy poznałem hiszpańską kuchnię, system pracy w hiszpańskim zakładzie gastronomicznym. Zespół, z którym pracowałem był bardzo miły. Kiedy popełniałem błędy w mojej pracy pokazywali mi jak poprawnie wykonać danie lub napój. Po pracy wszyscy siadali przy jednym stole i integrowali się z nami. Nawet sam szef, Pan Diego, postanowił zapoznać się z nami bliżej i zjedliśmy razem wspólną kolację wymieniając się spostrzeżeniami na temat Walencji i Giżycka. Sama Walencja to bardzo piękne miasto, bogate w zabytki, a także nowoczesną architekturę. (…) Wizyta w Oceanarium pozytywnie zakończona pokazem delfinów. Oceniając cały wyjazd użyję dwóch słów: Muy bueno!”
(Michał Ankiewicz, IIIaT)
„Pobyt w Hiszpanii pozwolił mi się usamodzielnić, szczególnie w komunikacji międzyludzkiej. Praktyki w Sweet Hotel Renasa umożliwiły mi zdobycie doświadczenia w housekeepingu i odkrycie swoich umiejętności. Nauczyłam się bardzo dużo w tej branży i jestem zadowolona z pobytu tutaj, choć czasem było ciężko.”
(Klaudia Kosecka, IIT)
„Moje praktyki zawodowe w Walencji wspominam znakomicie. Po ciepłym powitaniu przez organizację przyjmującą ESMOVIA zostaliśmy poinformowani jak poradzić sobie w mieście oraz jak trafić do miejsc pracy. Gdy trafiłem do restauracji, w której odbyła się moja praktyka zapoznałem się z „ekipą”. Wszyscy pracownicy byli bardzo uprzejmi oraz pomocni.(…) Jeśli kiedykolwiek nadarzy się okazja na kolejny wyjazd tego typu, na pewno się tam wybiorę. Atmosfera była świetna, praca męcząca, ale nie za ciężka, widoki piękne. Naprawdę polecam wyjazdy tego rodzaju.”
(Piotr Orzechowski, IIT)
„W hiszpańskim mieście Walencja odbywałem dwutygodniowe praktyki we włoskiej restauracji La Vita e Bella. Podczas tych dwóch tygodni nauczyłem się wielu technik kulinarnych kuchni śródziemnomorskiej. Poszerzyłem swoje umiejętności językowe zarówno w zakresie języka angielskiego, jaki i hiszpańskiego. Współpraca z pracownikami tejże restauracji układała mi się pomyślnie. Hiszpanie to naprawdę życzliwi, tolerancyjni i uśmiechnięci ludzie. Gdyby nadarzyła się okazja ponownego wyjazdu do Hiszpanii bez chwili namysłu powtórzyłbym tę przygodę. Wracam do Polski z ogromnym bagażem doświadczeń i propozycją pracy na stałe w tej restauracji.”
(Mateusz Golubek, IVaT)
„Wyjazd na praktyki w Walencji to jedna z największych przygód mojego życia oraz jedna z ciekawszych form zdobycia doświadczenia zawodowego. Podczas moich praktyk miałam okazję poznać ludzi z różnych krajów i zobaczyć w jaki sposób podchodzą oni do pracy. Dla mnie bardzo przydatna była możliwość podszkolenia języka hiszpańskiego, którego używałam tam codziennie.”
(Ewa Sobczak, IIT)
„Pobyt w Hiszpanii dał mi możliwość zdobycia nowych doświadczeń zawodowych, poznania nowej kultury. Przy okazji mogłam zwiedzić Walencję, do której na pewno kiedyś wrócę”
(Marika Surowik, IIT)
„Moje praktyki w Walencji wspominam znakomicie. Po podróży odbyło się zwiedzanie tego pięknego miasta, a na drugi dzień zapoznanie z pracodawcą i miejscem pracy. Byłam zaskoczona serdecznością i uprzejmością ludzi wokół mnie. Zostałam ciepło przyjęta, dobrze pracowało mi się z osobami, które były bardzo pomocne. Mimo, że język hiszpański znam w małym stopniu, z dużą łatwością się komunikowałam. Kuchnia również zrobiła na mnie spore wrażenie, Hiszpanie przywiązują dużą wagę do zasad higieny pracy, świeżości oraz sezonowości produktów, dlatego też potrawy są znakomite. Każdemu poleciłabym odwiedzenie tego niezwykłego miejsca.”
(Dominika Dębska, IIIaT)
„Uważam, że te praktyki były na pewno nowym doświadczeniem. Miałam okazję poznać nowych ludzi i zobaczyć jak funkcjonują na co dzień. Co prawda język hiszpański był dla mnie niemałym wyzwaniem, ale będę dobrze wspominać pracę z moją opiekunką Teresą.
Miasto również przypadło mi do gustu. (…) Sądzę, że Hiszpanie to bardzo otwarty i radosny naród.”
(Ewa Mazur, IIT)
„Wzięcie udziału w zagranicznych praktykach zawodowych w Hiszpanii był najlepszą decyzją jaką podjęłam. Praktyki wspominam bardzo dobrze. Było to niesamowite doświadczenie. Nauczyłam się przygotowywać dania kuchni hiszpańskiej, ale też świetną włoską pizzę. Atmosfera w pracy jest całkowicie inna niż w Polsce. Ludzie okazują sobie szacunek, są pomocni, weseli. Jedynym minusem jest to, że trwało to tylko dwa tygodnie. Z pewnością gdybym miała okazję wróciłabym do tych miejsc, które zwiedzaliśmy, do osób, pracy i wspaniałych chwil spędzonych w Walencji.”
(Agnieszka Markiewicz, IVaT)
„W trakcie praktyk zawodowych w Hiszpanii zdobyłam nowe umiejętności zawodowe. Praktykę odbyłam w czterogwiazdkowym Hotelu Neptuno. Załoga hotelu była bardzo miła oraz starała się przekazać jak najwięcej informacji, które przydadzą się w pracy hotelarza. Mogłam polepszyć swój język hiszpański oraz angielski. Jestem zadowolona, że mogłam odwiedzić ten piękny kraj i poznać tak miłych ludzi. Jeżeli będę miała taką możliwości to z pewnością tu wrócę.”
(Natalia Komosa, IIT)
Po dwóch tygodniach z ogromem wrażeń i bagażem doświadczeń 22 października uczniowie wrócili do Polski. Warto dodać, że młodzież z tytułu udziału w stażu zagranicznym nie ponosi żadnych kosztów związanych z zakwaterowaniem, wyżywieniem, przejazdem, ubezpieczeniem, szkoleniami itd. Program Erasmus + poszerza i uzupełnia proces kształcenia dobrych fachowców - techników, potrafiących sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy. Są szansą na lepszy start w życie zawodowe po ukończeniu szkoły.
Pobyt za granicą dostarczył niezapomnianych wrażeń. Integracja w grupie, konieczność porozumiewania się w języku obcym, poznanie nowych osób, poznanie hiszpańskiej kuchni, zwyczajów i kultury to same zalety takiego wyjazdu. Odbytą praktykę dokumentują certyfikaty, które otrzymali praktykanci od Firmy ESMOVIA oraz dokumenty Europass Mobilność, które otrzymają na zakończenie projektu. Dokumenty te staną się dodatkowym atutem podczas poszukiwania pracy przez osoby uczestniczące w stażu zagranicznym.
Informacje zebrały: koordynatorki projektu
Natalia Rommel Marzena Dyndul
Miejsca praktyk - Walencja
Nasi uczniowie odbywają zagraniczne praktyki zawodowe w następujących miejscach:
- Supergourmet - Spanish Bar: Michał Ankiewicz i Paulina Kajpust
- Hotel Neptuno: Piotr Bernaciak i Natalia Komosa
- NH Valencia Center: Dominika Dębska i Piotr Orzechowski
- Ding Dong Hotel: Diana Dunowska i Ewa Mazur
- Restauracja La Vita e Bella: Mateusz Golubek
- Restauracja Risotto: Martyna Jastrzębska
- Sweet Hotel Renasa: Klaudia Kosecka i Marika Surowik
- Restauracja Carpe Diem: Agnieszka Markiewicz i Angela Piskorz
- Hotel Alameda Plaza: Klaudia Hasiec i Ewa Sobczak
Hotelarze pracują w housekeepingu przygotowując jednostki mieszkalne i pomieszczenia hotelowe do przyjęcia gości. Natomiast uczniowie sektora gastronomii odbywają staż w restauracjach poznając nowe receptury kuchni hiszpańskiej.
Wycieczka po Walencji i Wieczór TAPAS
Pierwszy tydzień praktyk rozpoczeliśmy od spotkania organizacyjnego w siedzibie biuria ESMOVIA. Następnie, każdy z uczniów został przedstawiony swoim opiekunom praktyk w hotelach i restauracjach. Tam też zapoznali się oni ze swoim stanowiskiem pracy, załogą hotelu lub restauracji oraz zostali powiadomieni o zasadach BHP. Wieczorem organizacja przyjmująca ESMOVIA zaprosiła nas na kolację TAPAS. Wraz z hiszpańskim przewodnikiem podziwialiśmy piękno miasta i uczyliśmy się po nim poruszać w trakcie dedykowanego specjalnie nam City Tour.
Przyjazd uczniów na praktyki zawodowe do Walencji
Po bezproblemowej podróży samolotem i przesiadce we Frankfurcie szcześliwie dotarliśmy do Walencji. Zostaliśmy zakwaterowani w Hostelu Red Nest. Miasto zaskoczyło nas ciepłym przyjęciem. Trafiliśmy na obchody święta prowincja Walencja, a pod naszymi oknami przeszła wyjątkowa parada. Huczne obchody trwały do póżnej nocy.
Podpisanie umów - Grupa II Walencja
Wszyscy uczestnicy wyjazdu do Walencji podpisali w środę umowy o praktyki zawodowe. W spotkaniu, które odbyło się 5 października wzięli udział uczniowie, ich rodzice i opiekunowie, a także Pani Dyrektor Halina Rommel oraz nauczyciele wyjeżdżający z uczniami: p. Marzena Dyndul i p. Natalia Rommel.
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PIERWSZEJ CZĘŚCI MOBILNOŚCI ZAWODOWEJ W PLYMOUTH
Wartość projektu: 62 286.00 EURO – w całości dofinansowany ze środków unijnych
Partner: Firma Tellus Education Group Ltd
Termin realizacji dla pierwszej grupy: 09.05.2016 - 20.05.2016
Zarządzanie projektem: dyr. Halina Rommel
Opiekun i koordynatorzy projektu: Marta Tyszko, Natalia Rommel i Marzena Dyndul
Miejsce realizacji: Plymouth
Ilość uczestników: 16 - I grupa
W ramach realizacji projektu: „Europejskie praktyki szansą na lepszą przyszłość”, nr projektu: 2015-1-PL01-KA102-015449, realizowanym w Zespole Szkół Zawodowych w Giżycku w ramach programu: ERASMUS + szesnastu uczniów z klas: IT, IIaT, IIbT, IIIaT i IIIbZSZ kształcących się w zawodach technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz w okresie od 09.05.2016 do 20.05.2016 odbyła dwutygodniowy staż w renomowanych angielskich hotelach i lokalach gastronomicznych. Najważniejszymi celami praktyk zawodowych były: podniesienie umiejętności zawodowych uczestników/ek, poszerzenie ich kompetencji i wiedzy w oparciu o europejskie standardy branży hotelarsko-gastronomicznej, podniesienie kompetencji językowych, kształtowanie kreatywności, otwartości oraz mobilnych postaw, poznanie odmiennej historii, kultury i tradycji. Projekt jest realizowany zgodnie z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, który ma służyć zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji).
W hotelu ,,NEW CONTINENTAL” pracowały Martyna Jastrzębska, Emilia Predko i Klaudia Kluczek, w hotelu ,,THE DUKE OF CORNWALL HOTEL” Natalia Komosa i Angelika Grochowska, w ,,SLICE A PIZZA” swój staż odbywała Agnieszka Markiewicz, w ,,DUTTONS CAFE” Angela Piskorz, a w ,,KYNANCE HOUSE HOTEL” Diana Dunowska. Emilia Malinowska i Konrad Trybuła pracowali w restauracji ,,DEBENHAMS”, Ewa Mazur w ,,THE FIRS GUEST HOUSE” a Ewa Sobczak w ,,CASA MIA”, Kamila Maksymowicz swój staż odbywała w ,,WORLD PEASE CAFE”, Piotr Orzechowki w tawernie ,,CHANDLERS BAR & BISTRO”, Michał Ankiewicz w restauracji ,,RIVER COTTAGE” i Tomasz Wołodkowicz w ,,ROYAL WILLIAM BAKERY”. Praktykanci mieli możliwość zapoznać się z zasadami funkcjonowania restauracji, hoteli i lokali gastronomicznych w Plymouth. Zdobyli praktyczne doświadczenie w obsłudze gościa hotelowego na różnych stanowiskach, pracy w kuchni hotelowej, sali konsumenckiej jak i dziale housekeepingu.
Najlepiej jak sami opowiedzą nam o swoich praktykach:
Praktyka w Plymouth realizowana w ramach programu Erasmus+ pozwoliła mi nie tylko poznać kulturę i tradycję kraju, ale przede wszystkim doskonalić umiejętności zawodowe i językowe. Podczas pobytu na praktyce poznałam wielu miłych i sympatycznych ludzi. Okazało się, że znaczną część Anglii zamieszkują Polacy. Atmosfera w pracy była niezwykle przyjazna. Pracownicy starali się nam przekazać jak najwięcej umiejętności, zawsze mogliśmy liczyć na ich pomoc oraz wyrozumiałość. Doświadczenia zdobyte w The Duke of Cornwall Hotel na pewno będą przydatne w realizacji dalszych planów zawodowych, a otrzymane certyfikaty będą miały duże znaczenie przy ubieganiu się o pracę. Czas spędzony w tym pięknym miejscu to wspaniała przygoda, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci, a wspomnieniom będzie towarzyszył uśmiech na twarzy.
(N. Komosa I T)
W Plymouth najbardziej podobała mi się kultura osobista ludzi, którzy byli bardzo pomocni, szczególnie wtedy, gdy się zgubiłam, to każdy starał mi się pomóc. Wielkie wrażenie wywarło na mnie samo miasto i jego komunikacja z angielskimi autobusami. Bardzo podobało mi się moje miejsce pracy, w której powierzono mi odpowiedzialne i trudne zadania. Nauczyłam się tam parzyć pyszną kawę oraz przygotowywać lokalne specjalności. Moja rodzina goszcząca przyjęła mnie bardzo serdecznie i nawet polubiłam angielską pogodę.
(K. Maksymowicz IT)
Wyjazd na praktykę zawodową do Plymouth nie tylko dużo mnie nauczył, ale także dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Pobyt w tej miejscowości oraz ludzie, których tutaj poznałam zawsze będę wspominać z uśmiechem na twarzy. Wiem, że jeśli istniałaby taka możliwość to z pewnością przyjechałabym tu jeszcze raz. Wystarczyły dwa tygodnie, aby przywiązać się do tak pięknego miasta jakim jest Plymouth, rodzin u których przez pewien czas mieszkaliśmy oraz załogi, z którą mięliśmy zaszczyt pracować. Zdobyte umiejętności z pewnością będą miały ogromny wpływ na naszą karierę zawodową.
( M. Jastrzębska II A T)
Będąc przez dwa tygodnie w Plymouth spotkałem się z ogromem życzliwości i radości życia. W pracy poznałem zupełnie inny styl kuchni – kuchnię angielską. Jestem zadowolony z praktyk zawodowych i z tego wyjazdu i z wielką chęcią wróciłbym tutaj kolejny raz.
(M. Ankiewicz IIA T)
Pobyt w Plymouth minął nam bardzo szybko i przyjemnie. Swoją praktykę odbyłyśmy w hotelu New Contonental, w którym pracowałyśmy z bardzo miłym personelem, zdobywałyśmy tam nowe doświadczenia, pracowałyśmy w houskeepingu, przygotowywałyśmy pokoje gościnne i jednostki mieszkalne. W czasie wolnym miałyśmy też okazję zobaczyć wiele nowych miejsc i poznać nową kulturę i zwyczaje.
(E. Predko i K. Kluczek II B T )
Odbywając swoją praktykę w hotelu Duke of Cornwall Hotel w Plymouth wiele się nauczyłam i zaobserwowałam nowe rozwiązania. Głównie pracowałam w dziale housekeepingu. Poznałam wielu miłych, interesujących ludzi z innych krajów, mogłam wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego. Po praktykach mam większe doświadczenie, wiem jak funkcjonuje hotel i jak interesująca może być praca hotelarza.
(A. Grochowska II B T)
Przez dwa tygodnie w czasie praktyki zawodowej pracowałam w Duttons Cafe. Bardzo podobał mi się wystrój mojego miejsca pracy, które miało swój klimat. Nigdy wcześniej nie miałam okazji pracować z tak miłym i pomocnym personelem i szefem kuchni. W Plymouth podobała mi się jego architektura, piękne widoki na morze Celtyckie i ogromna ilość sklepów. Wszystkim chciałabym polecić to miasto z jego niepowtarzalnym klimatem.
(A. Piskorz II A T)
Podczas dwutygodniowego pobytu w Plymouth miałam okazję zapoznać się z kulturą Anglii, z uprzejmością ludzi, a także z przepiękną architekturą miasta. Praktyki zawodowe w pizzerii Slice a Pizza były dla mnie bardzo interesujące, poznałam nowe receptury i sposoby przygotowania dań kuchni angielskiej. Mieszkanie w rodzinie goszczącej było super doświadczeniem. To była przygoda mojego życia.
(A. Markiewicz III A)
W czasie praktyk w Plymouth najbardziej podobała mi się praca z wykwalifikowanym personelem w restauracji. W pracy personel był dla mnie bardzo miły i pomocny, zawsze mogłem zwrócić się do nich z pytaniem o to, czego nie wiedziałam. Ogólnie na praktyce podobało mi się wszystko, szczególnie architektura miasta – kościoły romańskie. Urzekły mnie również okolice Looe w czasie wycieczki z piękną plażą i widokami na morze. W mojej pamięci ten czas spędzony w Anglii zostanie mi na bardzo długo.
( K. Trybuła)
Po dwóch tygodniach z ogromem wrażeń i bagażem doświadczeń 22 maja uczniowie wrócili do Polski. Warto dodać, że młodzież z tytułu udziału w stażu zagranicznym nie ponosi żadnych kosztów związanych z zakwaterowaniem, wyżywieniem, przejazdem, ubezpieczeniem, szkoleniami itd. Program Erasmus + poszerza i uzupełnia proces kształcenia dobrych fachowców - techników, potrafiących sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy. Są szansą na lepszy start w życie zawodowe po ukończeniu szkoły.
Pobyt za granicą dostarczył niezapomnianych wrażeń. Integracja w grupie, konieczność porozumiewania się w języku obcym, poznanie nowych osób, poznanie angielskiej j kuchni, zwyczajów i kultury to same zalety takiego wyjazdu. Odbytą praktykę dokumentują certyfikaty, które otrzymali praktykanci od Firmy TELLUS GROUP oraz dokumenty Europass Mobilność, które otrzymają na zakończenie projektu. Dokumenty te staną się dodatkowym atutem podczas poszukiwania pracy przez osoby uczestniczące w stażu zagranicznym.
Informacje zebrała: koordynator projektu
Marzena Dyndul
Rozdanie certyfikatów
20 maja 2016, ostatniego dnia pobytu naszych uczniów w Plymouth, odbyło się uroczyste rozdanie certyfikatów potwierdzających ich uczestnictwo w praktykach zawodowych. Uczniowie wraz z nauczycielami ZSZ: Panią Marzeną Dyndul i Panią Martą Tyszko pożegnali się z opiekunami z Tellus Education Group - organizatorem zagranicznym praktyk.
Praktyki w Plymouth
Dnia 20 maja 2016 szesnastu naszych uczniów zakończyło dwutygodniowe praktyki zawodowe w Plymouth. W trakcie pobytu za granicą nabyli wiele umiejętności. Są one zawarte w szczegółowych programach praktyk:
Szczegółowy program praktyk dla zawodu technik hotelarstwa
Szczegółowy program praktyk dla zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych
Relacja z wycieczki do Looe
Uczniowie przebywający na praktyce zawodowej w Plymouth w sobotę 14 maja zwiedzili Looe. Oto ich relacja:
"Chcielibyśmy zabrać was na krótki, ale mam nadzieję przyjemny spacer wąskimi uliczkami Looe, w którym byliśmy 14 maja 2016 razem z grupą innych uczniów. Towarzyszyły nam okrzyki przelatujących tuż nad naszymi głowami mew oraz dochodzący od strony plaży charakterystyczny szum morskich fal. Czasami mogliśmy poczuć apetyczne zapachy wydobywające się z wielu restauracji i pubów (wielki pieróg nadziewany mieszanką warzywno-mięsną), tam znowu znana nam woń smażonych frytek i ryb, albo słodkich gofrów bądź tradycyjnych kornwalijskich lodów. A wszystko to wymieszane z zapachem oceanicznych wód i morskich wiatrów.
Pięciotysięczne miasteczko Looe znajduje się w południowo- wschodniej części Kornwalii, około 20 mil od Plymouth i 7mil od Liskeard to rybacka osad, malowniczo rozciągniętą na dwóch wzgórzach, pośrodku których od strony lądu ku morskim głębinom leniwie płynie rzeka o takiej samej nazwie jak miasteczko, rozdzielając Looe na dwie części. Ta część miasteczka, która rozmieściła się po wschodniej stronie rzeki - została nazwana wschodnią częścią Looe (East Looe), a druga część, po zachodniej stronie wody – zachodnią częścią Looe (West Looe). Obie strony łączy most. Miasteczko posiada wszystko, co może być potrzebne turyście; sklepiki, mini markety, lodziarnie i smażalnie ryb. W mieście nie brakuje atrakcji dla dzieci; już sama plaża jest wielką atrakcją, zwłaszcza w czasie odpływu, gdy potrafi się poszerzyć nawet o 200 metrów. Spędziliśmy tam miło sobotni dzień."
Pobyt w Plymouth
Pierwszego dnia pobytu byliśmy w siedzibie organizacji przyjmującej Tellus, gdzie uczniowie zapoznali się ze szczegółowym programem pobytu, miejscami praktyk, odbyli szkolenie AptEd (szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy). Następnie z przewodnikiem ze szkoły językowej zwiedziliśmy Plymouth.
Miejsca praktyk naszych uczniów:
1. New Continenatal Hotel : Emilia Predko, Klaudia Kluczek, Martyna Jastrzębska
2. The Duke of Cornwall Hotel: Angelika Grochowska, Natalia Komosa
3. Debenhams Restaurant: Emilia Malinowska, Konrad Trybuła
4. Slice a Pizza: Agnieszka Markiewicz
5. Duttos Cafe: Angela Piskorz
6. Kynance House Hotel: Dania Dunowska
7. The Firs Guest House :Ewa Mazur
8. Casa Mia Guest House : Ewa Sobczak
9. World Peace Cafe: Kamila Maksymowicz
10. River Cottage: Michał Ankiewicz
11. Chandlers Bar & Bistro: Piotr Orzechowski
12. Royal William Bakery: Tomasz Wołodkowicz
Warning: No images in specified directory. Please check the directory!
Debug: specified directory - https://old.zsz.edu.pl/images/ Erasmus_Plus_/pobytAnglia
Podpisanie umów - Plymouth
Dnia 29 kwietnia 2016 zostały podpisane umowy o praktyki zawodowe w Plymouth ze wszystkimi uczestnikami. W zorganizowanym spotkaniu wzięli udział także rodzice uczniów.
Do pobrania:
Wniosek aplikacyjny - Hiszpania
Przygotowanie uczniów do wyjazdu
W pierwszym tygodniu ferii zimowych od 25 do 29 stycznia 2016 w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach przygotowania językowo–kulturowo–pedagogicznego na temat kultury i obyczajowości angielskiej, różnic kulturowych i warunków życia w Anglii oraz podnoszące sprawność języka angielskiego – w wymiarze 25 godz. Każdy z uczniów otrzymał nieodpłatnie pakiet materiałów i pomocy dydaktycznych do zajęć, takich jak książki, słowniki i przybory papiernicze. Sami zobaczcie:
,,EUROPEJSKIE PRAKTYKI SZANSĄ NA LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ”
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+
Przystępujemy do realizacji kolejnego projektu mobilności w ramach programu ERASMUS+
(SEKTOR: Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, AKCJA 1. Mobilność Edukacyjna).
Nr projektu: 2015-1-PL01-KA102-015449
Okres realizacji: 01.06.2015 - 31.05.2017 Budżet: 63 286,00 EUR
W wyniku realizacji projektu „Europejskie praktyki szansą na lepszą przyszłość” 32 uczniów naszej szkoły odbędzie
2-tygodniowy zagraniczny staż.
Najważniejszymi jego celami są: podniesienie umiejętności zawodowych uczestników/ek, poszerzenie ich kompetencji i wiedzy w oparciu o europejskie standardy branży hotelarsko-gastronomicznej, podniesienie kompetencji językowych, kształtowanie kreatywności, otwartości oraz mobilnych postaw, poznanie odmiennej historii, kultury i tradycji. Projekt jest realizowany zgodnie z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, który ma służyć zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji).
Uczniowie będą podzieleni na dwie 16 osobowe grupy. Pierwsza grupa będzie odbywać staż od 9 do 20 maja 2016 roku w Plymouth w Anglii. Wyjazd drugiej grupy do Walencji w Hiszpanii planuje się na październik 2016 roku. Przewiduje się udział 2 opiekunów na grupę. W celu optymalnego przygotowania uczniów do praktyki, przed wyjazdem zostaną oni objęci przygotowaniem językowo - kulturowo - pedagogicznym i wsparciem merytorycznym.
Kryteria rekrutacyjne:
• Zainteresowanie planowanym stażem
• Poziom opanowania języka angielskiego
• Średnia ocena z przedmiotów zawodowych po I /II semestrze
• Średnia ocena z języków obcych po I/II semestrze
• Ocena zachowania i opinia wychowawcy
Działania rekrutacyjne:
• Test językowy (język angielski)
(2 grudnia 2015 – I grupa, kwiecień 2016 – II grupa)
• Rozmowa kwalifikacyjna (predyspozycje kandydata, zainteresowanie stażem)
Obowiązkowe szkolenia w ramach przygotowania:
• Językowo-kulturowe (język angielski) - 22 godziny
• Pedagogiczne - 3 godziny
Miejsce stażu:
• restauracje i hotele w Plymouth (Anglia) oraz Walencji (Hiszpania)
Zagadnienia do testu kwalifikacyjnego oraz na rozmowę kwalifikacyjną
Do pobrania:
Wniosek aplikacyjny - Anglia